Bakgrundsbilder
Bakgrunder
Bilder
Målarbilder

Makro Bakgrundsbilder

Bläddra 144+ Makro Bakgrundsbilder att ladda ner gratis i HD & 4K

Det som följer är 144 Makro Bakgrundsbilder, sorterade efter vad folk faktiskt tar. Blandningen spänner över lugna, minimalistiska bitar och djärvare, högkontrastrika. Använd en som skrivbordsbakgrund, laptopbakgrundsbild eller telefonlåsskärm. Gratis, omedelbart och utan vattenstämplar. Ta en titt; ordningen ändras när nya verk anländer.

Tjäna pengar på att sälja stockfoton →

Skapa bakgrundsbilder med AI.
Från en prompt, på sekunder.
›
Prova gratis →
  • Vita prästkragar med orange centra blommar i en solbelyst äng. — Makro Bakgrundsbilder
    Vita prästkragar med orange centra blommar i en solbelyst äng.
  • Närbild av en gul blomma med mörk mitt mot grön bakgrund — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av en gul blomma med mörk mitt mot grön bakgrund
  • En rosa blomma med smala kronblad i mjukt fokus mot grönt lövverk. — Makro Bakgrundsbilder
    En rosa blomma med smala kronblad i mjukt fokus mot grönt lövverk.
  • Maskrosfröhuvud täckt av daggdroppar med färgglad suddig bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Maskrosfröhuvud täckt av daggdroppar med färgglad suddig bakgrund.
  • Närbild av orange orkidéblommor med suddig gyllene bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av orange orkidéblommor med suddig gyllene bakgrund.
  • Närbild av en blå tusensköna med gul mitt i fokus mot suddig blå bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av en blå tusensköna med gul mitt i fokus mot suddig blå bakgrund.
  • En delikat lila krokusblomma med gult centrum i mjukt fokus. — Makro Bakgrundsbilder
    En delikat lila krokusblomma med gult centrum i mjukt fokus.
  • Ett glödande orange blomblad mot en svart bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Ett glödande orange blomblad mot en svart bakgrund.
  • Närbild av en vit prästkrage med blå och orange mitt i starkt solljus. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av en vit prästkrage med blå och orange mitt i starkt solljus.
  • En blå fjäril vilar på en liten vit blomma i skymningen. — Makro Bakgrundsbilder
    En blå fjäril vilar på en liten vit blomma i skymningen.
  • Närbild av en gul tusensköna med mörk mitt mot svart bakgrund — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av en gul tusensköna med mörk mitt mot svart bakgrund
  • Närbild av en rosa blommas mitt med ljusa gulgröna ståndare och ådrade kronblad. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av en rosa blommas mitt med ljusa gulgröna ståndare och ådrade kronblad.
  • Närbild av en lila dahlia-blomma med mjukt fokus på kronbladen. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av en lila dahlia-blomma med mjukt fokus på kronbladen.
  • En enda vit prästkrage med en gul mitt står i ett mjukt suddigt grönt och orange fält. — Makro Bakgrundsbilder
    En enda vit prästkrage med en gul mitt står i ett mjukt suddigt grönt och orange fält.
  • En enda körsbärsblomma med rosa ståndare mot en mjuk blå bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    En enda körsbärsblomma med rosa ståndare mot en mjuk blå bakgrund.
  • En röd vallmoblomma med gröna stjälkar och knoppar i en solbelyst trädgård. — Makro Bakgrundsbilder
    En röd vallmoblomma med gröna stjälkar och knoppar i en solbelyst trädgård.
  • Rosa orkidéblad täckta med daggdroppar med oskarp bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Rosa orkidéblad täckta med daggdroppar med oskarp bakgrund.
  • Blå blommor med vita centra blommar i ett mjukt fokusfält. — Makro Bakgrundsbilder
    Blå blommor med vita centra blommar i ett mjukt fokusfält.
  • En röd blomma med mjuka kronblad sticker ut mot en suddig färgstark bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    En röd blomma med mjuka kronblad sticker ut mot en suddig färgstark bakgrund.
  • Rosa petunior blommar i en solbelyst trädgård med mjukt grönt bladverk och gyllene bakgrundsoskärpa. — Makro Bakgrundsbilder
    Rosa petunior blommar i en solbelyst trädgård med mjukt grönt bladverk och gyllene bakgrundsoskärpa.
  • Närbild av en färgglad blomma med regnbågsfärgade kronblad och detaljerade ståndare. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av en färgglad blomma med regnbågsfärgade kronblad och detaljerade ståndare.
  • En röd vallmo med daggdroppar och en lila mitt i fokus. — Makro Bakgrundsbilder
    En röd vallmo med daggdroppar och en lila mitt i fokus.
  • En ensam vit blomma med gul mitt står bland gröna grässtrån. — Makro Bakgrundsbilder
    En ensam vit blomma med gul mitt står bland gröna grässtrån.
  • Ett vitt fröhuvud av en vildblomma mot en mjuk grön bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Ett vitt fröhuvud av en vildblomma mot en mjuk grön bakgrund.
  • Ett vitt maskrosfröhuvud mot en blå himmel — Makro Bakgrundsbilder
    Ett vitt maskrosfröhuvud mot en blå himmel
  • Tre lysande blommor i mörker med mörk lövverk bakgrund — Makro Bakgrundsbilder
    Tre lysande blommor i mörker med mörk lövverk bakgrund
  • Närbild av ömtåliga rosa och gula blomknoppar som lyser mjukt. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av ömtåliga rosa och gula blomknoppar som lyser mjukt.
  • Blå krysantemum blomma med vit mitt på magenta bakgrund — Makro Bakgrundsbilder
    Blå krysantemum blomma med vit mitt på magenta bakgrund
  • En gren av vita körsbärsblommor i mjukt fokus mot en blå bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    En gren av vita körsbärsblommor i mjukt fokus mot en blå bakgrund.
  • Två orange och gula gazania-blommor med suddig grön bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Två orange och gula gazania-blommor med suddig grön bakgrund.
  • En gren med vita blommor mot en rosa suddig bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    En gren med vita blommor mot en rosa suddig bakgrund.
  • En liten gul blomma med gröna stjälkar sticker ut mot en suddig trädgårdsbakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    En liten gul blomma med gröna stjälkar sticker ut mot en suddig trädgårdsbakgrund.
  • Närbild av en orange blomknopp med daggdroppar på mjuk grön bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av en orange blomknopp med daggdroppar på mjuk grön bakgrund.
  • Liten grodd med daggdroppar som stiger upp ur frodig grön mossa. — Makro Bakgrundsbilder
    Liten grodd med daggdroppar som stiger upp ur frodig grön mossa.
  • Närbild av känsliga gröna frökapslar på en växtstjälk med mjuk teal bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av känsliga gröna frökapslar på en växtstjälk med mjuk teal bakgrund.
  • Ett maskrosfröhuvud redo att blåsa i vinden. — Makro Bakgrundsbilder
    Ett maskrosfröhuvud redo att blåsa i vinden.
  • Lila strandtriftblommor i en solig äng med mjuk fokus bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Lila strandtriftblommor i en solig äng med mjuk fokus bakgrund.
  • Närbild av vita brudslöjsblommor med lila bakgrund — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av vita brudslöjsblommor med lila bakgrund
  • Lavendelfält som glöder i skymningslila ljus — Makro Bakgrundsbilder
    Lavendelfält som glöder i skymningslila ljus
  • Rosa blommande gren med gula ståndare mot en blå himmel. — Makro Bakgrundsbilder
    Rosa blommande gren med gula ståndare mot en blå himmel.
  • En liten rosa blomma med gul mitt på lila stjälk — Makro Bakgrundsbilder
    En liten rosa blomma med gul mitt på lila stjälk
  • Närbild av blågröna grönkålsblad med lila ådror och rufflade kanter. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av blågröna grönkålsblad med lila ådror och rufflade kanter.
  • En glödande blå dahlia blomma mot en svart bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    En glödande blå dahlia blomma mot en svart bakgrund.
  • En blå och lila blomma med daggdroppar på kronbladen. — Makro Bakgrundsbilder
    En blå och lila blomma med daggdroppar på kronbladen.
  • Abstrakta blå och lila blomblad med mjuka gradienter. — Makro Bakgrundsbilder
    Abstrakta blå och lila blomblad med mjuka gradienter.
  • En rosa och vit dahlia blomma med lager av kronblad mot en svart bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    En rosa och vit dahlia blomma med lager av kronblad mot en svart bakgrund.
  • Mjölkväxtbalja släpper fluffiga frön i luften — Makro Bakgrundsbilder
    Mjölkväxtbalja släpper fluffiga frön i luften
  • Närbild av en röd blomma med vattendroppar på kronbladen. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av en röd blomma med vattendroppar på kronbladen.
  • Närbild av en solrosas fröhuvud som visar intrikata spiralformade mönster och livliga gula kronblad. — Makro Bakgrundsbilder
    Närbild av en solrosas fröhuvud som visar intrikata spiralformade mönster och livliga gula kronblad.
  • Rosa körsbärsblommor i mjuk fokus med gula ståndare och suddig bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Rosa körsbärsblommor i mjuk fokus med gula ståndare och suddig bakgrund.
  • Fält av rosa tusenskönor med suddig bakgrund och mjukt fokus på blommorna i förgrunden. — Makro Bakgrundsbilder
    Fält av rosa tusenskönor med suddig bakgrund och mjukt fokus på blommorna i förgrunden.
  • Rosa körsbärsblommor som lyser i varmt solljus med mjuk bakgrundsoskärpa. — Makro Bakgrundsbilder
    Rosa körsbärsblommor som lyser i varmt solljus med mjuk bakgrundsoskärpa.
  • En närbild av en rosa krysantemum med suddiga bakgrundsljus. — Makro Bakgrundsbilder
    En närbild av en rosa krysantemum med suddiga bakgrundsljus.
  • Rosa frangipani-blommor med vattendroppar på kronblad i mörk miljö — Makro Bakgrundsbilder
    Rosa frangipani-blommor med vattendroppar på kronblad i mörk miljö
  • Två vita blommor med gula centra blommar på gröna stjälkar mot en mörk bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Två vita blommor med gula centra blommar på gröna stjälkar mot en mörk bakgrund.
  • En röd ros med vattendroppar på kronbladen i en mörk miljö. — Makro Bakgrundsbilder
    En röd ros med vattendroppar på kronbladen i en mörk miljö.
  • Gamla inka-stenruiner på ett berg med gröna dalar och moln. — Makro Bakgrundsbilder
    Gamla inka-stenruiner på ett berg med gröna dalar och moln.
  • Händer i blå handskar som håller ett pass med färgglada stämplar och säkerhetsdetaljer. — Makro Bakgrundsbilder
    Händer i blå handskar som håller ett pass med färgglada stämplar och säkerhetsdetaljer.
  • Blå pass med guldbokstäver på en världskarta och resehandlingar. — Makro Bakgrundsbilder
    Blå pass med guldbokstäver på en världskarta och resehandlingar.
  • Stjärnanis kryddfrukter med synliga frön på en vit bakgrund. — Makro Bakgrundsbilder
    Stjärnanis kryddfrukter med synliga frön på en vit bakgrund.
av 3

Visar 1–60 av 144 bakgrunder

Vanliga frågor

Kan jag ladda ner dessa Makro Bakgrundsbilder utan att registrera mig?

Det kostar ingenting. Du får det rena originalet, inte en förhandsvisning.

Passar dessa Makro Bakgrundsbilder på en telefonskärm?

Ja, i båda riktningarna. Sidan visar 54 bred och 6 hög. Använd de höga på mobilen.

Hur många Makro Bakgrundsbilder har ni?

Som det ser ut, 144 Makro Bakgrundsbilder. Gratis, alla, utan att registrera sig.

Vad mer liknar Makro Bakgrundsbilder?

Närliggande samlingar: orange aesthetic, nature, image, brown. Inga dubbletter mellan dem.