Bakgrundsbilder
Bakgrunder
Bilder
Målarbilder

Photo Bakgrunder

Bläddra 268+ Photo Bakgrunder att ladda ner gratis i HD & 4K

Den här sidan samlar 60 Photo Bakgrunder värda att titta igenom. Djärva statement-bitar delar sidan med diskreta bakgrunder. Förvänta dig upp till 11112x13840 i toppen, som skalas rent ner till handstorlek. De ligger snyggt bakom en presentation, en bildspelsserie eller en livestream. Inget här är låst bakom en prenumeration. Ta en titt; ordningen ändras när nya verk anländer.

Grön byrå med torkat gräs i terrakottavase mot vit tegelvägg med inramad konst. — Photo Bakgrunder
Photo Bakgrunder
Skapa bakgrundsbilder med AI.
Från en prompt, på sekunder.
Prova gratis
  • Grön byrå med torkat gräs i terrakottavase mot vit tegelvägg med inramad konst. — Photo Bakgrunder
    Grön byrå med torkat gräs i terrakottavase mot vit tegelvägg med inramad konst.
  • Vintage resefoton av Paris landmärken på ett träbord med vintergrön kvist. — Photo Bakgrunder
    Vintage resefoton av Paris landmärken på ett träbord med vintergrön kvist.
  • Två färgglada fåglar sittande på blommande grenar med långa blad. — Photo Bakgrunder
    Två färgglada fåglar sittande på blommande grenar med långa blad.
  • Väderbiten mexikansk flagga med örnemblemat som visar ålder och textur. — Photo Bakgrunder
    Väderbiten mexikansk flagga med örnemblemat som visar ålder och textur.
  • Två planeter som lyser i rymdens oändlighet med stjärnor i bakgrunden. — Photo Bakgrunder
    Två planeter som lyser i rymdens oändlighet med stjärnor i bakgrunden.
  • Golden retriever valp håller gul tulpan på stenlagd uteplats med vintergröna träd bakom. — Photo Bakgrunder
    Golden retriever valp håller gul tulpan på stenlagd uteplats med vintergröna träd bakom.
  • En kruka med aloe vera och glasögon sitter bredvid spridda foton på ett träbord. — Photo Bakgrunder
    En kruka med aloe vera och glasögon sitter bredvid spridda foton på ett träbord.
  • Abstrakt målning med djärva vertikala regnbågsdrag som bleknar till vitt och blått. — Photo Bakgrunder
    Abstrakt målning med djärva vertikala regnbågsdrag som bleknar till vitt och blått.
  • En grön tecknad dinosaurie vrålar 'RAWR!' med text som förklarar att det betyder 'JAG ÄLSKAR DIG!' på dinosaurspråk. — Photo Bakgrunder
    En grön tecknad dinosaurie vrålar 'RAWR!' med text som förklarar att det betyder 'JAG ÄLSKAR DIG!' på dinosaurspråk.
  • Händer som håller ett foto av en solig ö mot ett stormigt hav. — Photo Bakgrunder
    Händer som håller ett foto av en solig ö mot ett stormigt hav.
  • Person står på klippkant och tittar på brusande vågor — Photo Bakgrunder
    Person står på klippkant och tittar på brusande vågor
  • Stor historisk byggnad längs flod med solstrålar och lugnt vatten — Photo Bakgrunder
    Stor historisk byggnad längs flod med solstrålar och lugnt vatten
  • Fält av lila och gula lupinblommor vid solnedgång med rosa himmel. — Photo Bakgrunder
    Fält av lila och gula lupinblommor vid solnedgång med rosa himmel.
  • Närbild av en hanlejons ansikte med intensiva gyllene ögon och tjock man. — Photo Bakgrunder
    Närbild av en hanlejons ansikte med intensiva gyllene ögon och tjock man.
  • Ett ensamt träd står i silhuett under en stjärnklar natthimmel. — Photo Bakgrunder
    Ett ensamt träd står i silhuett under en stjärnklar natthimmel.
  • Svart bil på snöig väg genom vinterskog under blå himmel — Photo Bakgrunder
    Svart bil på snöig väg genom vinterskog under blå himmel
  • Stadssilhuett i skymningen med flod och bro — Photo Bakgrunder
    Stadssilhuett i skymningen med flod och bro
  • En lång träpir upplyst av gatlyktor på natten med vatten på båda sidor. — Photo Bakgrunder
    En lång träpir upplyst av gatlyktor på natten med vatten på båda sidor.
  • Skrivplatta bok och rosa blommor på beige tygyta — Photo Bakgrunder
    Skrivplatta bok och rosa blommor på beige tygyta
  • En asfalterad stig under ett klippöverhäng i en röd klippkanjon en solig dag. — Photo Bakgrunder
    En asfalterad stig under ett klippöverhäng i en röd klippkanjon en solig dag.
  • En halvmåne lyser på en mörkblå natthimmel. — Photo Bakgrunder
    En halvmåne lyser på en mörkblå natthimmel.
  • En liten brun fågel som sitter på en gren med delikata löv. — Photo Bakgrunder
    En liten brun fågel som sitter på en gren med delikata löv.
  • Ung flicka blåser maskrosfrön i ett fält med vita blommor — Photo Bakgrunder
    Ung flicka blåser maskrosfrön i ett fält med vita blommor
  • En kaffekopp och fototryck på en vit yta. — Photo Bakgrunder
    En kaffekopp och fototryck på en vit yta.
  • Svart mountainbike på träplattform i soligt gräsfält med blå himmel och träd — Photo Bakgrunder
    Svart mountainbike på träplattform i soligt gräsfält med blå himmel och träd
  • Rosa och tealfärgat sovrum med motiverande väggkonst och fluffiga kuddar. — Photo Bakgrunder
    Rosa och tealfärgat sovrum med motiverande väggkonst och fluffiga kuddar.
  • Närbild av gula solbrudar med gröna blad i solljus. — Photo Bakgrunder
    Närbild av gula solbrudar med gröna blad i solljus.
  • En turkos sjö omgiven av gröna berg och tallar en solig dag. — Photo Bakgrunder
    En turkos sjö omgiven av gröna berg och tallar en solig dag.
  • En nyfiken tabbykattunge med stora ögon som tittar upp mot kameran på ett trägolv. — Photo Bakgrunder
    En nyfiken tabbykattunge med stora ögon som tittar upp mot kameran på ett trägolv.
  • En tabby och vit katt med gröna ögon som vilar på en vit säng. — Photo Bakgrunder
    En tabby och vit katt med gröna ögon som vilar på en vit säng.
  • En tabbykatt med gröna ögon liggande på en persikofärgad filt. — Photo Bakgrunder
    En tabbykatt med gröna ögon liggande på en persikofärgad filt.
  • En röd och vit katt som sover i solljus utomhus. — Photo Bakgrunder
    En röd och vit katt som sover i solljus utomhus.
  • En grå tabbykatt med gröna ögon som ligger på en träyta i en trädgård. — Photo Bakgrunder
    En grå tabbykatt med gröna ögon som ligger på en träyta i en trädgård.
  • En tabbykatt med gröna ögon som tittar direkt in i kameran. — Photo Bakgrunder
    En tabbykatt med gröna ögon som tittar direkt in i kameran.
  • En liten orange kattunge med blå ögon som tittar direkt in i kameran. — Photo Bakgrunder
    En liten orange kattunge med blå ögon som tittar direkt in i kameran.
  • En grå och vit katt som ligger ner med gröna ögon och tittar upp. — Photo Bakgrunder
    En grå och vit katt som ligger ner med gröna ögon och tittar upp.
  • En fluffig cremefärgad perserkatt som vilar på sammet med öppen mun. — Photo Bakgrunder
    En fluffig cremefärgad perserkatt som vilar på sammet med öppen mun.
  • En golden retriever valp som springer glatt på gräs med öppen mun. — Photo Bakgrunder
    En golden retriever valp som springer glatt på gräs med öppen mun.
  • Golden retriever täckt av snöflingor under en snöig vinterdag. — Photo Bakgrunder
    Golden retriever täckt av snöflingor under en snöig vinterdag.
  • En glad golden retriever valp med tungan ute som vilar tassarna på en vit soffa. — Photo Bakgrunder
    En glad golden retriever valp med tungan ute som vilar tassarna på en vit soffa.
  • En liten fluffig valp med brun och vit päls som sitter på vita träplankor. — Photo Bakgrunder
    En liten fluffig valp med brun och vit päls som sitter på vita träplankor.
  • Corgi-valp vilar i gräs med prästkragar och en färgglad boll i närheten. — Photo Bakgrunder
    Corgi-valp vilar i gräs med prästkragar och en färgglad boll i närheten.
  • En glad gul labradorvalp i en orange väst som håller gula tulpaner. — Photo Bakgrunder
    En glad gul labradorvalp i en orange väst som håller gula tulpaner.
  • En golden retriever valp som vilar sina tassar på en träyta med en mjuk blick. — Photo Bakgrunder
    En golden retriever valp som vilar sina tassar på en träyta med en mjuk blick.
  • Tre golden retriever valpar ler och flåsar över ett trästaket med blommor. — Photo Bakgrunder
    Tre golden retriever valpar ler och flåsar över ett trästaket med blommor.
  • Två corgi-valpar, en som gäspar, den andra alert på en trädäck. — Photo Bakgrunder
    Två corgi-valpar, en som gäspar, den andra alert på en trädäck.
  • En golden retriever valp som tittar upp med stora mörka ögon från ett mattbelagt golv. — Photo Bakgrunder
    En golden retriever valp som tittar upp med stora mörka ögon från ett mattbelagt golv.
  • En futuristisk stadssilhuett upplyst av neonljus på natten. — Photo Bakgrunder
    En futuristisk stadssilhuett upplyst av neonljus på natten.
  • Skymningsstadsbild med upplysta skyskrapor och glödande fönster. — Photo Bakgrunder
    Skymningsstadsbild med upplysta skyskrapor och glödande fönster.
  • New York City skyline vid solnedgång med gyllene ljus på skyskrapor — Photo Bakgrunder
    New York City skyline vid solnedgång med gyllene ljus på skyskrapor
  • Seattles stadssilhuett med höga byggnader och vattenfront under klarblå himmel. — Photo Bakgrunder
    Seattles stadssilhuett med höga byggnader och vattenfront under klarblå himmel.
  • New York Citys skyline i skymningen med upplysta skyskrapor och Empire State Building framträdande. — Photo Bakgrunder
    New York Citys skyline i skymningen med upplysta skyskrapor och Empire State Building framträdande.
  • San Francisco skyline vid solnedgång med byggnader reflekterade i buktvattnet. — Photo Bakgrunder
    San Francisco skyline vid solnedgång med byggnader reflekterade i buktvattnet.
  • Nattstad med upplysta skyskrapor och glödande trafikspår på motorvägar. — Photo Bakgrunder
    Nattstad med upplysta skyskrapor och glödande trafikspår på motorvägar.
  • New York Citys skyline vid solnedgång med upplysta byggnader och en rosa orange himmel. — Photo Bakgrunder
    New York Citys skyline vid solnedgång med upplysta byggnader och en rosa orange himmel.
  • Fisheye-vy av skyskrapor som stiger från moln vid soluppgång. — Photo Bakgrunder
    Fisheye-vy av skyskrapor som stiger från moln vid soluppgång.
  • Stadssilhuett på natten med måne och vattenreflektioner — Photo Bakgrunder
    Stadssilhuett på natten med måne och vattenreflektioner
  • Fullmåne reflekterad i lugnt vatten med silhuetterade träd på natten — Photo Bakgrunder
    Fullmåne reflekterad i lugnt vatten med silhuetterade träd på natten
  • Fullmåne med synliga kratrar och maria mot en svart himmel. — Photo Bakgrunder
    Fullmåne med synliga kratrar och maria mot en svart himmel.
  • Måne med kratrar och maria mot en stjärnklar natthimmel. — Photo Bakgrunder
    Måne med kratrar och maria mot en stjärnklar natthimmel.

Vanliga frågor

Hur många Photo Bakgrunder kan jag välja mellan?

Vi har för närvarande 60 Photo Bakgrunder. Uppsättningen växer allt eftersom nytt arbete publiceras. Ingen av dem är bakom en betalvägg.

Finns dessa Photo Bakgrunder i mer än en storlek?

Full storlek landar på 11112x13840. Bekvämt inom 8K territorium. Vi bygger de mindre storlekarna automatiskt – välj den som passar din skärm istället för att ändra storlek själv.

Passar dessa Photo Bakgrunder på en telefonskärm?

Sidan har båda. Räkna dem och du får 48 breda och 12 höga. Formen syns tydligt i miniatyren.

Vilka andra samlingar passar med Photo Bakgrunder?

De närmaste grannarna är beautiful, peaceful, yellow, red.

Måste jag logga in för att få dessa Photo Bakgrunder?

De är gratis. Ingenting är vattenmärkt, och fullstorleksfilen är den gratis.