Bakgrundsbilder
Bakgrunder
Bilder
Målarbilder

Viktoriansk Bakgrundsbilder

Bläddra 256+ Viktoriansk Bakgrundsbilder att ladda ner gratis i HD & 4K

Varje enskild av de 256 Viktoriansk Bakgrundsbilder här har granskats. Både trånga, maximala ramar och glesa representeras. Läsbar bakom widgets och genvägar, inte bara i en förhandsvisning. Gratis, omedelbart och utan vattenstämplar.

Man i röd kappa och mönstrad halsduk stående nära stenmur och fönster. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
RufusSewell som Will Ladislaw i Middlemarch.
Skapa bakgrundsbilder med AI.
Från en prompt, på sekunder.
Prova gratis
  • Man i röd kappa och mönstrad halsduk stående nära stenmur och fönster. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Man i röd kappa och mönstrad halsduk stående nära stenmur och fönster.
  • Tre kvinnor i utsmyckade historiska klänningar undersöker smycken och böcker i ett praktfullt rum. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Tre kvinnor i utsmyckade historiska klänningar undersöker smycken och böcker i ett praktfullt rum.
  • Ett lila upplyst viktorianskt hus i skymningen med glödande fönster och höstträd. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Ett lila upplyst viktorianskt hus i skymningen med glödande fönster och höstträd.
  • Stor tegelbyggnad med pelare och välvda fönster på en grön gräsmatta. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Stor tegelbyggnad med pelare och välvda fönster på en grön gräsmatta.
  • Ett blått viktorianskt hus med vita detaljer på en gräsbevuxen kulle under en molnig himmel. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Ett blått viktorianskt hus med vita detaljer på en gräsbevuxen kulle under en molnig himmel.
  • Vintage ornamenterad ram med vita näckrosor och grönt bladverk på texturerad olivgrön bakgrund. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Vintage ornamenterad ram med vita näckrosor och grönt bladverk på texturerad olivgrön bakgrund.
  • Stort viktorianskt hus med intrikat träarbete och rosa blommande buskar vid solnedgång. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Stort viktorianskt hus med intrikat träarbete och rosa blommande buskar vid solnedgång.
  • Storslaget stenhus med livliga trädgårdar och klarblå himmel — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Storslaget stenhus med livliga trädgårdar och klarblå himmel
  • Vintage-foajé med trätrappa, blommig tapet och antika möbler. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Vintage-foajé med trätrappa, blommig tapet och antika möbler.
  • Kvinna i vintage edvardiansk klänning som håller en tekopp. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Kvinna i vintage edvardiansk klänning som håller en tekopp.
  • Färgglada viktorianska hus i San Francisco vid solnedgång med stadens silhuett i bakgrunden. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Färgglada viktorianska hus i San Francisco vid solnedgång med stadens silhuett i bakgrunden.
  • Kvinna arrangerar blommor i ett soligt växthus med korgmöbler och en central fontän. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Kvinna arrangerar blommor i ett soligt växthus med korgmöbler och en central fontän.
  • En solbelyst korridor med en grön dörr, blommig tapet och en stor glasvas. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    En solbelyst korridor med en grön dörr, blommig tapet och en stor glasvas.
  • Stor viktoriansk spis med glödande eld och utsmyckad träpanel i en lyxig salong. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Stor viktoriansk spis med glödande eld och utsmyckad träpanel i en lyxig salong.
  • Rad av färgglada viktorianska hus med rosa och gula blommor i förgrunden. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Rad av färgglada viktorianska hus med rosa och gula blommor i förgrunden.
  • Stor stenherrgård med torn och välvda fönster i höstträdgårdar under blå himmel. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Stor stenherrgård med torn och välvda fönster i höstträdgårdar under blå himmel.
  • Äldre kvinna i mörkröd kappa och hatt sittande på vit trädgårdsbänk. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Äldre kvinna i mörkröd kappa och hatt sittande på vit trädgårdsbänk.
  • Ett kusligt viktorianskt hus med trasiga fönster och kala träd under en stormig himmel. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Ett kusligt viktorianskt hus med trasiga fönster och kala träd under en stormig himmel.
  • Två män i ett vintage arbetsrum diskuterar över ett bord omgivet av konst och utsmyckad inredning. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Två män i ett vintage arbetsrum diskuterar över ett bord omgivet av konst och utsmyckad inredning.
  • Anime-flicka i skog med fåglar på hatt och axel. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Anime-flicka i skog med fåglar på hatt och axel.
  • Vintage julpostkort med jultomten, snögubbar och barn i festliga julescener. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Vintage julpostkort med jultomten, snögubbar och barn i festliga julescener.
  • Påfåglar på blommande grenar mot en korallbakgrund i ett upprepande mönster. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Påfåglar på blommande grenar mot en korallbakgrund i ett upprepande mönster.
  • Kvinna i utsmyckad korsett beundrar sig själv i spegel mot mönstrad tapet. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Kvinna i utsmyckad korsett beundrar sig själv i spegel mot mönstrad tapet.
  • Röd damastsoffa under tre ornamenterade porträtt i ett mörkt vintage-rum. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Röd damastsoffa under tre ornamenterade porträtt i ett mörkt vintage-rum.
  • Historisk korsvirkesherrgård bredvid en flod med kala träd på vintern. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Historisk korsvirkesherrgård bredvid en flod med kala träd på vintern.
  • Kvinna i teal klänning tittar ut genom fönstret i utsmyckad viktoriansk salong. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Kvinna i teal klänning tittar ut genom fönstret i utsmyckad viktoriansk salong.
  • Vintage tapet med tekoppar tekannor och blomsterslingor i pastellfärger — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Vintage tapet med tekoppar tekannor och blomsterslingor i pastellfärger
  • En pittoresk vårträdgård med färgglada blommor, ett trähus och en bänk under blommande träd. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    En pittoresk vårträdgård med färgglada blommor, ett trähus och en bänk under blommande träd.
  • Viktorianskt hus med verandor runt om under en flammande solnedgångshimmel med grön gräsmatta och röda buskar. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Viktorianskt hus med verandor runt om under en flammande solnedgångshimmel med grön gräsmatta och röda buskar.
  • Badrum med blå fisktapet och spegelkommod med marmorskiva. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Badrum med blå fisktapet och spegelkommod med marmorskiva.
  • Seriefigur kvinna med rosa blomma ger tummen upp vid matbord med teddybjörn. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Seriefigur kvinna med rosa blomma ger tummen upp vid matbord med teddybjörn.
  • Vintage blommig tapet med pastellrosa, gula och blå blommor i ornamentala vertikala ränder. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Vintage blommig tapet med pastellrosa, gula och blå blommor i ornamentala vertikala ränder.
  • Lyxig kunglig salong med utsmyckade möbler och röda draperier med utsikt över Paris. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Lyxig kunglig salong med utsmyckade möbler och röda draperier med utsikt över Paris.
  • En kunglig collage med kronor, klänningar och stor arkitektur. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    En kunglig collage med kronor, klänningar och stor arkitektur.
  • Vintage blomtapet med pastellblommor på mörkbrun bakgrund. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Vintage blomtapet med pastellblommor på mörkbrun bakgrund.
  • Ett färgglatt viktorianskt hus med ett torn och veranda omgiven av träd och stenar under en molnig himmel. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Ett färgglatt viktorianskt hus med ett torn och veranda omgiven av träd och stenar under en molnig himmel.
  • Studenter går på en campusgräsmatta mot en historisk universitetsbyggnad. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Studenter går på en campusgräsmatta mot en historisk universitetsbyggnad.
  • Mörkt ornamentalt diamantmönstrat tapet med subtil textur. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Mörkt ornamentalt diamantmönstrat tapet med subtil textur.
  • Människor med röda paraplyer går förbi historiska byggnader i en regnig stadsbild. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Människor med röda paraplyer går förbi historiska byggnader i en regnig stadsbild.
  • Snötäckt bygata med veteranbilar, hästslädar och glödande fönster i skymningen. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Snötäckt bygata med veteranbilar, hästslädar och glödande fönster i skymningen.
  • Ett stort vitt viktorianskt hus med en veranda och torn på en solig dag. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Ett stort vitt viktorianskt hus med en veranda och torn på en solig dag.
  • Rosa rosor i silvervas med spridda blommor på träbord. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Rosa rosor i silvervas med spridda blommor på träbord.
  • En vintage mässingsnyckel med dekorativa slingor mot en vit bakgrund. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    En vintage mässingsnyckel med dekorativa slingor mot en vit bakgrund.
  • Solbelyst stort bibliotek med flygel, bokhyllor och utsmyckade möbler. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Solbelyst stort bibliotek med flygel, bokhyllor och utsmyckade möbler.
  • Historiskt tyskt handskrivet dokument med dekorativ kant. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Historiskt tyskt handskrivet dokument med dekorativ kant.
  • Elegant kvinna i svart klänning och hatt som smuttar på te från en blå kopp. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Elegant kvinna i svart klänning och hatt som smuttar på te från en blå kopp.
  • Disney-karaktärer njuter av en snöig julby med kälkåkning och juldekorationer. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Disney-karaktärer njuter av en snöig julby med kälkåkning och juldekorationer.
  • Svart blommigt damastmönster på magenta gradientbakgrund — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Svart blommigt damastmönster på magenta gradientbakgrund
  • Gotisk herrgård gjord av pixelblock i en trädgård under stormig himmel — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Gotisk herrgård gjord av pixelblock i en trädgård under stormig himmel
  • Snötäckt hus med varma ljus som lyser i vinterskymningen. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Snötäckt hus med varma ljus som lyser i vinterskymningen.
  • Viktorianskt hus med stentrappor och trädgård vid gyllene solnedgång — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Viktorianskt hus med stentrappor och trädgård vid gyllene solnedgång
  • Cremefärgat damast blommönster på mörkbrun bakgrund med teal prickar — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Cremefärgat damast blommönster på mörkbrun bakgrund med teal prickar
  • Storslagen barockrum med förgyllda pelare och utsmyckade takdetaljer. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Storslagen barockrum med förgyllda pelare och utsmyckade takdetaljer.
  • Tre kvinnor i fina klänningar picknickar under vattnet med pudlar och skaldjur. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Tre kvinnor i fina klänningar picknickar under vattnet med pudlar och skaldjur.
  • En vampyr bär en kvinna i rött genom en gotisk dörröppning med en ljuskrona. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    En vampyr bär en kvinna i rött genom en gotisk dörröppning med en ljuskrona.
  • Rad av gamla tegelbutiker med en skylt för friterade chips under en molnig himmel. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Rad av gamla tegelbutiker med en skylt för friterade chips under en molnig himmel.
  • Dekorativ trägökklocka med uggla och horn på teal bakgrund. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Dekorativ trägökklocka med uggla och horn på teal bakgrund.
  • Gammalt walesiskt slott på en gräsbevuxen kulle med flagga som flyger under blå himmel. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Gammalt walesiskt slott på en gräsbevuxen kulle med flagga som flyger under blå himmel.
  • Guld damastmönster på bordeaux bakgrund med virvlande blomdesigns — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Guld damastmönster på bordeaux bakgrund med virvlande blomdesigns
  • Tecknad pizzaskiva med pepperoni och ostdroppar bredvid två karaktärshuvuden. — Viktoriansk Bakgrundsbilder
    Tecknad pizzaskiva med pepperoni och ostdroppar bredvid två karaktärshuvuden.
av 5

Visar 1–60 av 256 bakgrunder

Vanliga frågor

Finns det relaterade samlingar till Viktoriansk Bakgrundsbilder?

För angränsande område, titta på nature, fish, vintage, underwater. Olika bilder, relaterat ämne.

Måste jag registrera mig för att spara dessa Viktoriansk Bakgrundsbilder?

Ingenting här kostar något. Nedladdning kräver ingen profil. Full upplösning kommer gratis, omärkt.

Hur många Viktoriansk Bakgrundsbilder har ni?

Samlingen omfattar 256 Viktoriansk Bakgrundsbilder. Förvänta dig att siffran blir högre nästa månad. Ingen av dem är bakom en betalvägg.

Är dessa Viktoriansk Bakgrundsbilder formade för dator eller mobil?

Höga och breda finns båda på sidan. 44 går brett; 16 går högt. Ta den proportion som passar enheten i din hand.