Bakgrundsbilder
Bakgrunder
Bilder
Målarbilder

Windows Bilder

Bläddra 994+ Windows Bilder att ladda ner gratis i HD & 4K

A working set of 994 Windows Bilder, kept current. You will find both busy compositions and calmer, emptier frames. The top file runs to 600x800, with every smaller crop cut in advance. Useful as reference art or as finished imagery. Free, immediate, and clean of watermarks. Have a look through; the ordering shifts as new work arrives.

Windows-logotyp bakom krossat glas på blå gradientbakgrund — Windows Bilder
Windows7 HD bakgrunder.
Skapa bakgrundsbilder med AI.
Från en prompt, på sekunder.
Prova gratis
  • Windows-logotyp bakom krossat glas på blå gradientbakgrund — Windows Bilder
    Windows-logotyp bakom krossat glas på blå gradientbakgrund
  • Kuststrand med klippor och blått hav under klar himmel. — Windows Bilder
    Kuststrand med klippor och blått hav under klar himmel.
  • Sju vertikala paneler visar en färgstark solnedgång över havsscener som övergår från orange till lila. — Windows Bilder
    Sju vertikala paneler visar en färgstark solnedgång över havsscener som övergår från orange till lila.
  • En löpare på en reflekterande strand med klippstapel i bakgrunden vid solnedgång. — Windows Bilder
    En löpare på en reflekterande strand med klippstapel i bakgrunden vid solnedgång.
  • Windows-logotyp omgiven av virvlande neonfärger i en digital abstrakt design. — Windows Bilder
    Windows-logotyp omgiven av virvlande neonfärger i en digital abstrakt design.
  • Person som snorklar i klart blått hav med solstrålar. — Windows Bilder
    Person som snorklar i klart blått hav med solstrålar.
  • Microsoft-logotyp centrerad över stiliserade vågformer i lila och blått. — Windows Bilder
    Microsoft-logotyp centrerad över stiliserade vågformer i lila och blått.
  • Kuststrand med klippor och blått hav under en klar himmel. — Windows Bilder
    Kuststrand med klippor och blått hav under en klar himmel.
  • Stjärnklar natt över en bergssjö med snötäckta toppar och vintergröna träd. — Windows Bilder
    Stjärnklar natt över en bergssjö med snötäckta toppar och vintergröna träd.
  • Blank svart Windows-logotyp på mörk texturerad yta med spotlightreflektion. — Windows Bilder
    Blank svart Windows-logotyp på mörk texturerad yta med spotlightreflektion.
  • Sju vertikala paneler visar en solnedgångsgradient över havsscener från orange till lila skymning. — Windows Bilder
    Sju vertikala paneler visar en solnedgångsgradient över havsscener från orange till lila skymning.
  • Silhuett av en person som betraktar en glödande stadshorisont genom ett fönster på natten. — Windows Bilder
    Silhuett av en person som betraktar en glödande stadshorisont genom ett fönster på natten.
  • Fyra lysande färgade glaspaneler som bildar en fönsterlogotyp mot en mörk bakgrund. — Windows Bilder
    Fyra lysande färgade glaspaneler som bildar en fönsterlogotyp mot en mörk bakgrund.
  • Windows-logotyp på blå gradientbakgrund — Windows Bilder
    Windows-logotyp på blå gradientbakgrund
  • Windows-logotyp präglad på mörk matt yta med mjuk belysning — Windows Bilder
    Windows-logotyp präglad på mörk matt yta med mjuk belysning
  • Böljande grön kulle under en klarblå himmel med vita moln. — Windows Bilder
    Böljande grön kulle under en klarblå himmel med vita moln.
  • Glödande röd Windows-logotyp på mörk bakgrund — Windows Bilder
    Glödande röd Windows-logotyp på mörk bakgrund
  • Blå Windows-logotyp på svart bakgrund — Windows Bilder
    Blå Windows-logotyp på svart bakgrund
  • Glödande Windows-logotyp med orange ljus på mörk bakgrund — Windows Bilder
    Glödande Windows-logotyp med orange ljus på mörk bakgrund
  • Windows-logotyp omgiven av flytande blå energiströmmar i en kosmisk miljö. — Windows Bilder
    Windows-logotyp omgiven av flytande blå energiströmmar i en kosmisk miljö.
  • Blank svart Windows-logotyp på mörk texturerad yta med spotlightreflektion. — Windows Bilder
    Blank svart Windows-logotyp på mörk texturerad yta med spotlightreflektion.
  • Digital glitch-konst med fragmenterad vit text på svart bakgrund som läser 'Your PC Simplified' — Windows Bilder
    Digital glitch-konst med fragmenterad vit text på svart bakgrund som läser 'Your PC Simplified'
  • Windows-logotyp präglad på en mörk texturerad vägg med mjuk belysning. — Windows Bilder
    Windows-logotyp präglad på en mörk texturerad vägg med mjuk belysning.
  • Fyra färgade glaspaneler formade som fönster med reflektioner. — Windows Bilder
    Fyra färgade glaspaneler formade som fönster med reflektioner.
  • Blockiga gröna kullar under en blå himmel med vita moln i en Minecraft-spelscen. — Windows Bilder
    Blockiga gröna kullar under en blå himmel med vita moln i en Minecraft-spelscen.
  • Röd glödande Windows-logotyp som kastar ljusstrålar i ett mörkt digitalt utrymme. — Windows Bilder
    Röd glödande Windows-logotyp som kastar ljusstrålar i ett mörkt digitalt utrymme.
  • Silver Windows-logotyp på svart perforerad metallbakgrund. — Windows Bilder
    Silver Windows-logotyp på svart perforerad metallbakgrund.
  • Utsikt genom en havsgrottöppning mot en sandstrand med två klippformationer i havet. — Windows Bilder
    Utsikt genom en havsgrottöppning mot en sandstrand med två klippformationer i havet.
  • Windows 8-logotyp med färgglada kvadrater och blommiga virvlar på blå gradientbakgrund — Windows Bilder
    Windows 8-logotyp med färgglada kvadrater och blommiga virvlar på blå gradientbakgrund
  • Windows-logotyp med gyllene sken på svart strukturerad bakgrund — Windows Bilder
    Windows-logotyp med gyllene sken på svart strukturerad bakgrund
  • Homer Simpson tittar ut genom ett glödande fönster mot förortsscener medan han står bredvid en spis. — Windows Bilder
    Homer Simpson tittar ut genom ett glödande fönster mot förortsscener medan han står bredvid en spis.
  • Fet svart text LOCKED omgiven av elektriskt blå energiutbrott på en mörk bakgrund. — Windows Bilder
    Fet svart text LOCKED omgiven av elektriskt blå energiutbrott på en mörk bakgrund.
  • Windows-logotyp med pixeliserad rörelseeffekt på rosa bakgrund — Windows Bilder
    Windows-logotyp med pixeliserad rörelseeffekt på rosa bakgrund
  • Windows 98-logotyp på teal bakgrund med Microsoft-text i hörnet. — Windows Bilder
    Windows 98-logotyp på teal bakgrund med Microsoft-text i hörnet.
  • Windows-logotyp på blå bakgrund med flytande ljussvänglar — Windows Bilder
    Windows-logotyp på blå bakgrund med flytande ljussvänglar
  • Windows-logotyp med lång skugga på blå gradientbakgrund — Windows Bilder
    Windows-logotyp med lång skugga på blå gradientbakgrund
  • Eldflugor lyser i en mörk skog på natten och skapar en magisk atmosfär. — Windows Bilder
    Eldflugor lyser i en mörk skog på natten och skapar en magisk atmosfär.
  • Välvt fönster med mörka ramar som reflekterar moln och träd i en beige stuckaturbyggnad. — Windows Bilder
    Välvt fönster med mörka ramar som reflekterar moln och träd i en beige stuckaturbyggnad.
  • Välvt fönster inramat i sten med gröna buskar nedanför — Windows Bilder
    Välvt fönster inramat i sten med gröna buskar nedanför
  • Mysigt vardagsrum med grå soffor och stora fönster som visar höstträd och en lövströdd stig. — Windows Bilder
    Mysigt vardagsrum med grå soffor och stora fönster som visar höstträd och en lövströdd stig.
  • Stålfackverksbro över vatten med moln och avlägsna byggnader — Windows Bilder
    Stålfackverksbro över vatten med moln och avlägsna byggnader
  • Rött tegelhusfönster med svarta fönsterluckor och gul stege under dagtid. — Windows Bilder
    Rött tegelhusfönster med svarta fönsterluckor och gul stege under dagtid.
  • Gult hus med burspråksfönster och grön landskapsplanering — Windows Bilder
    Gult hus med burspråksfönster och grön landskapsplanering
  • Windows 8-logotyp med blå fyrkant och text på lila kodbakgrund med linsbloss — Windows Bilder
    Windows 8-logotyp med blå fyrkant och text på lila kodbakgrund med linsbloss
  • Mysig fönsterplats med gula kuddar med utsikt över en grön dal. — Windows Bilder
    Mysig fönsterplats med gula kuddar med utsikt över en grön dal.
  • Vitt rum med stora fönster med utsikt över höstträd och blå himmel. — Windows Bilder
    Vitt rum med stora fönster med utsikt över höstträd och blå himmel.
  • Silverfärgad bärbar dator med Windows 11-skärm öppen på ett mörkt skrivbord bredvid en smartphone. — Windows Bilder
    Silverfärgad bärbar dator med Windows 11-skärm öppen på ett mörkt skrivbord bredvid en smartphone.
  • Grönt fönster med spetsgardiner i en gul tegelbyggnad med blomlådor. — Windows Bilder
    Grönt fönster med spetsgardiner i en gul tegelbyggnad med blomlådor.
  • Grått hus med vitkantade fönster som reflekterar träd och blå himmel. — Windows Bilder
    Grått hus med vitkantade fönster som reflekterar träd och blå himmel.
  • Mysigt rum med burspråksfönster som visar grön trädgård och träd — Windows Bilder
    Mysigt rum med burspråksfönster som visar grön trädgård och träd
  • Vitt fönster med rutnätsrutor visar grön trädgård och träd under blå himmel. — Windows Bilder
    Vitt fönster med rutnätsrutor visar grön trädgård och träd under blå himmel.
  • Windows 11-skrivbord som visar Bing-sökfönster med senaste och trendande frågor. — Windows Bilder
    Windows 11-skrivbord som visar Bing-sökfönster med senaste och trendande frågor.
  • Windows 8 Startskärm med live-plattor för appar, väder och spel. — Windows Bilder
    Windows 8 Startskärm med live-plattor för appar, väder och spel.
  • Utsikt genom ett mörkt fönster mot en dimmig åker med kala träd och en stig. — Windows Bilder
    Utsikt genom ett mörkt fönster mot en dimmig åker med kala träd och en stig.
  • Windows 10 startmeny öppen på blå gradient skrivbord med glödande fönsterlogotyp. — Windows Bilder
    Windows 10 startmeny öppen på blå gradient skrivbord med glödande fönsterlogotyp.
  • Hand skriver på bärbar dator som visar Windows 11-startskärm — Windows Bilder
    Hand skriver på bärbar dator som visar Windows 11-startskärm
  • Vita fönster med blå blommiga gardiner ramar in en solig trädgårdsutsikt. — Windows Bilder
    Vita fönster med blå blommiga gardiner ramar in en solig trädgårdsutsikt.
  • Windows Start-meny med Foton-app markerad mot en strandbakgrund. — Windows Bilder
    Windows Start-meny med Foton-app markerad mot en strandbakgrund.
  • Windows 10-skrivbord som visar webbläsare med supportinformation på lila bakgrund. — Windows Bilder
    Windows 10-skrivbord som visar webbläsare med supportinformation på lila bakgrund.
  • Windows 8 Startskärm över ett snöigt bergslandskap med moln och sol. — Windows Bilder
    Windows 8 Startskärm över ett snöigt bergslandskap med moln och sol.
of 17

Visar 1–60 av 994 bakgrunder

Vanliga frågor

What is the maximum size for these Windows Bilder?

Expect 600x800 from the largest file. That handles HD without upscaling. Choose the size that fits and skip the resize entirely.

How many Windows Bilder will I find here?

The collection runs to 994 Windows Bilder. New work is published once it passes checks. You keep whatever you download, at no cost.

What pairs well with Windows Bilder?

The nearest neighbours are desktop, windows, microsoft, white.

Is there a mobile version of these Windows Bilder?

You get a choice of shape. 59 wide images sit alongside 1 tall ones. Pick whichever matches your device.

Is the full-size version of these Windows Bilder free too?

They cost nothing. There is no registration step. No stamp, no logo, no reduced-quality preview.